DZICZENIE W TERENIE

    Podejmij wędrówkę przez "jeszcze dzikie" miejsca w Polsce oraz spłyń rzekami odkrywając ich naturalne piękno oraz niesamowitą historię regionu. Biwakuj nad rzeką, ciesząc się jej czystą wodą, pysznymi potrawami z ogniska oraz otaczającą Cię zewsząd naturą. Naucz się jak czytać i czuć teren, nie tylko przy pomocy mapy oraz przyrządów, ale intuicyjnie. Wejdź do lasu i naucz się z niego czerpać, biorąc to co jest najlepsze i nie zostawiając po sobie tego co najgorsze. Tereny przez, które będzie wiodła nasza przeprawa są jednymi z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Podczas warsztatów odwiedzisz miejsca gdzie swoje terytoria mają wilki i rysie, a trasę przecinać będą szlaki jeleni i łosi. Odwiedzisz również kilka unikalnych środowisk będących miejscem życia wielu rzadkich i ginących gatunków zwierząt oraz roślin. Na naszym szlaku przeplatać się będzie teraźniejszość z historią regionu.

    Wychodzę z założenia, że ludzie posiadają w sobie naturalne właściwości do radzenia sobie w każdych warunkach. Są różne sposoby spędzania czasu na łonie przyrody, by te naturalne właściwości u siebie odkryć lub po prostu uwolnić. Podczas warsztatów korzystam z wielu rozwiązań znanych z bushcraft'u oraz survival'u, które są dla mnie niczym innym jak zastosowaniem odpowiednich umiejętności do radzenia sobie w terenie przez nas zastałym.
"Dziczenie w Terenie" prowadzę przez cały rok, przez co doznania z bytowania w terenie latem czy zimą są kompletnie nieporównywalne i stawiają przed uczestnikami niesamowite wyzwania.

    Z racji swojego doświadczenia, biorę odpowiedzialność za przedstawienie uczestnikom rzetelnej i profesjonalnej wiedzy w zakresie programów realizowanych w trakcie warsztatów. Przez wiele lat brałem udział w prywatnych oraz ekspedycyjnych wyjazdach terenowych, w różne części świata oraz w różnych celach. Doświadczenie, którym dysponuję pozwalało mi zawsze dotrzeć do celu nie ponosząc przy tym uszczerbku na zdrowiu. Swoje umiejętności szlifowałem (i nieustannie nad nim pracuję) podczas kilkunastodniowych i kilkumiesięcznych wyjściach w góry, od Karpat przez góry Norwegii i Islandii,  po równikowe góry Kamerunu.

    Gwarantuję profesjonalne podejście do realizowanych tematów i maksimum radości z dziczenia w terenie.
Zapraszam osoby pełnoletnie, samodzielnie lub z dorastającą młodzieżą (ukończone minimum 12 lat), które nie są obojętne na piękno przyrody, mają chęć zdobyć nowe umiejętności, poszerzyć swoją wiedzę, zweryfikować swoje doświadczenie lub po prostu spróbować w życiu czegoś nowego, innego. Warsztaty te są kontynuowane niezależnie od warunków atmosferycznych, przez co ich znaczenie staje się wymierne, bowiem jedynie w realnych warunkach jesteśmy w stanie ocenić swoje możliwości i umiejętności.


Program DZIKI WEEKEND -
to warsztaty tematyczne realizowane w Puszczy Augustowskiej oraz Górnej Dolinie Biebrzy. Zależnie od pory roku obfitują one w dostosowane do warunków przyrodniczych krótkie wyprawy, często łączone z biwakowaniem w terenie.

Początek w piątek, godz. 18:00
Zakończenie w niedzielę, godz. 18:00
Limit miejsc: maksymalnie 8 osób

Warsztaty Bushcraft'owe (realizowane o każdej porze roku): techniki rozpalania ognia i typy ognisk, procedura S.T.O.P. w warunkach realnych, gatunki użyteczne w terenie - F.A.P.A., nawigacja, dzika kuchnia leśna, nauka pracy siekierą i nożem.
Dla kogo? - Osoby dorosłe, oraz z młodzieżą od 14 lat.

Przeprawa Historyczna (okres jesienno-zimowy): historia powstań z okresów wojennych wyszukiwana w terenie, wyprawa na Linię Mołotowa, podstawy wojskowej taktyki zielonej, nawigacja.

Dla kogo? - Osoby dorosłe.

Warsztaty Ornitologiczne (wiosna i jesień, tematyka zależna od pory roku): ptasie migracje, ptaki wodno-błotne, ptaki leśne, sowy i dzięcioły, ptaki drapieżne, komunikacja dźwiękowa u ptaków, nauka obserwowania ptaków.

Dla kogo? - Osoby dorosłe, oraz z młodzieżą 12 lat.

Dzikie Rzeki (realizowane o każdej porze roku): kajakiem/canoe po rzekach Suwalszczyzny,
techniki rozpalania ognia i typy ognisk, nauka obozowania i gotowania w terenie, sauna.
Dla kogo? - Osoby dorosłe, oraz z młodzieżą od 14 lat.

Tropienia Ssaków (okres jesienno-zimowy): rykowisko, nauka tropienia, ślady obecności pozostawiane przez zwierzęta, poszukiwanie zrzutów, nauka nawigacji.

Dla kogo? - Osoby dorosłe, oraz z młodzieżą 12 lat.

Warsztaty Wędkarskie
(okres zimowo-wiosenny): techniki łowienia ryb, rozpoznawanie gatunków ryb, zimowe łowienie pod lodowe, nauka przyrządzania ryb na ogniu.

Dla kogo? - Osoby dorosłe, oraz z młodzieżą 12 lat.


Program DZIKI TYDZIEŃ -
to trasy wymagające, liczące między 150 a 200 km. Tutaj faktycznie można sprawdzić swoje przygotowanie do bytowania w terenie, lub potraktować te wyprawy jako trening przed poważniejszymi wyzwaniami. Dziki Tydzień jest kierowany od osób dorosłych.

Początek w sobotę, godz. 12:00
Zakończenie w niedzielę, godz. 12:00
Limit miejsc: maksymalnie 6 osób

Suwalszczyzna: pieszo-kajakowa trasa przeprawowa od granicy z Rosją do granicy z Białorusią - z Puszczy Rominckiej przez Suwalski Park Krajobrazowy i dalej Czarną Hańczą do Kanału Augustowskiego we wschodniej części Puszczy Augustowskiej.

Pomorze: kajakowa trasa przeprawowa Rzeką Słupią od Jeziora Gwidlino do Morza Bałtyckiego i dalej wybrzeżem do Jeziora Kopań.

Bieszczady: piesza trasa przeprawowa od granicy z Ukrainą do granicy ze Słowacją - wzdłuż doliny Sanu przez Otryt i połoniny do Balnicy.Przygotowanie do obozowania


Zimowa Puszcza Augustowska


Na rzece


Leśny kociołek


Zimowy nocleg w lesie


Pstrągi i mięta na ogniu